Skocz do zawartości

Rady dla początkującego koszykarza


Robinho1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! 

To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Tak jak w temacie mam kilka pytań dotyczących tej pięknej gry jaką jest koszykówka. Niestety nie znam ludzi z mojej okolicy ,którzy mogliby mi odpowiedzieć na moje pytania, doradzić czy w czymś pomóc albo czegoś nauczyć. Moje pytania mogą być super głupie więc ,żeby nikt tutaj mnie nie wyśmiewał ,bo ja jestem serio poważny :grin: No więc zaczynamy:

 

1. Czy moglibyście mi poradzić w jaki sposób zbierać jak najwięcej piłek spod kosza? Chodzi mi o jakiś schemat treningów czy cuś :tongue: Czasem po zbiórce spod kosza nie wiem co z nią zrobić. Próbuje ją wrzucić do kosza ale presja innych zawodników jest dla mnie trudna. Nie wiem jak zachować się pod koszem. 

 

2. W koszykówkę gram najczęściej sam (wiem ,że to jest sport drużynowy ale po prostu nie mam z kim). Wiecie może na co powinienem zwrócić największą uwagę podczas treningu? Może macie jakiś własny schemat treningu? Na boisku spędzam bardzo dużo czasu więc chciałbym dowiedzieć się jak poprawić moją indywidualną grę.

 

3. Kolejne pytanie dotyczy bardziej przepisów gry. Czy jeśli biegnę rozpędzony kozłując piłkę to mogę się zatrzymać i zrobić tzw. naskok na dwie nogi? (w sensie najpierw ustawiam lewa pozniej prawa noge i skacze) Często go wykonuje automatycznie aby łatwiej wykonać ,,jump shot".

 

4. Czy istnieje sytuacja w koszykówce ,kiedy sędzia może wyznaczyć aż 4 rzuty wolne? Byłem ostatnio na meczu i nie bardzo rozumiem dlaczego on to zrobil :grin:

 

5. Jak wykonać prawidłowy wsad do kosza? :grin: Skaczę dość wysoko ponad obręcz ,ale często uderzam piłkę z taką siłą ,że nie umiem jej zapakować. A jeśli mi sie udaje i złapie sie obreczy to mam rozdarte palce i odciski :grin: Wy tez tak macie?

 

6. Czy macie opracowane swoje ulubione zwody/przejścia? Jeśli tak moglibyście mi je pokazać? Często cięzko mi wyminąć przeciwnika (udaje mi się to z powodu mojej szybkości ,a chciałbym też nauczyć sie paru waszych trickow)

 

7. Jak często stać w ,,trumnie" ? Często nie widzę ,kiedy jest ten bład 3 sekund. Nie do końca rozumiem jego feonomen :grin: Czy występuje on jedynie w ataku czy moze tez w defensywie? Prosze o pomoc w tej sprawie...

 

Wiem ,że to dużo pytań ale ja naprawde nie mam komu ich zadać :tongue: W mojej okolicy wolą grać w nogę ,a ja jestem takim odmieńcem :grin: Byłbym bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi :smile: Pozdrawiam :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

youtube.com - wpisz to co ci potrzebne (najlepiej po angielsku :) ) i znajdziesz z pewnością mnóstwo materiału różnych trenerów, amatorów

 

"naskok na dwa tempa" (punkt 3.) jest oczywiście poprawny, wyklucza on jednak jedną z nóg z możliwości obrotu (ta noga która jest twoją drugą dotykającą parkietu jest automatycznie nogą, którą możesz manewrować) przy "naskoku na jedno tempo" nogę obrotową możesz wybrać

 

fenomen (:D) błędu 3 sekund:

błąd 3 sekund poza NBA (a zakładam, że nie grasz w NBA) istnieje tylko i wyłącznie w ataku. w obronie w trumnie można przebywać dowolnie długo, a w ataku w jednym ciągu krócej niż 3 sekundy (tzn., że możesz opuścić trumnę i wtedy twój czas się "zeruje")

 

technika uczyni z ciebie zawodnika!!! 

 

kozłuj! przyłóż się do poprawnej techniki rzutu, bo później nie będziesz mógł jej zmienić

 

nie przykładaj się do fizyczności, bo zawsze znajdzie się ktoś lepszy w tym od ciebie, panuj nad piłką najlepiej na osiedlu

 

pomyśl jak uczyć się podań (nie chodzi mi o dziwne podania Rajona Rondo, czy Steva Nasha, ale takie najprostsze, to naprawdę cenna broń w takich-sobie gierkach przed blokiem, bo mało kto umie dobrze podać)

 

4 wolne to mógł być np. faul techniczny + dwa wolne z gry, nie wiem, ogólnie 4 naraz przyznać nie można (chyba, że ktoś mnie poprawi, ale nie kojarzę takich sytuacji)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz wolną pozycję to rzucaj, jak nie to oddaj. Chyba logiczne. :P Przy zbiórce staraj się zastawić przeciwnik, to będzie łatwiej.

 

3. Naskok (z ang. hop) polega na tym, że biegniesz, odbijasz się z jednej nogi, lądujesz od razu na dwóch i wtedy wyskakujesz do rzutu. Po wykonaniu naskoku nie masz prawa oderwać żadnej nogi od ziemi chyba, że rzucisz lub podasz piłkę. To co Ty robisz to nie wiem jak się po naszemu nazywa (z ang. one-two). Pierwsza noga która dotknie ziemi po złapaniu piłki (czyli lewa) będzie pivotem. Czyli po złapaniu piłki nie możesz oderwać lewej nogi od ziemi, chyba że wykonasz rzut lub podanie. Prawą nogę możesz ruszać do woli.

 

6. Wbrew pozorom jakieś triki są przereklamowane i oglądając mecze rzadko się to widzi, bo jest to mało efektywne. Z podstaw polecam markowanie rzutu albo podania. Crossover jak potrafisz go fajnie i szybko zrobić też może zmylić przeciwnika. Dla mnie podstawa to markowanie rzutu/podania i zmiany tempa (z ang. hesitation dribble), czyli biegniesz szybko, mocno zwalniasz po czym ostro przyspieszasz myląc przeciwnika. Triki to sobie poszukaj na youtubie, np. zagrania Iversona.

 

Jakieś treningi i inne bzdety też szukaj na yt. Ostatnio wrzucałem w innym temacie bardzo dobry filmik dotyczący techniki rzutu po naskoku -

Zajrzyj na kanał tego gościa i znajdziesz tam też inne filmiki treningowe na wysokim poziomie.

 

Jak chcesz się uczyć rzucać samemu, to masz tu krótki trening od jednego z najlepszych rzucających w historii. https://www.youtube.com/watch?v=ejTrZOkFXtk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy moglibyście mi poradzić w jaki sposób zbierać jak najwięcej piłek spod kosza? Chodzi mi o jakiś schemat treningów czy cuś  :tongue: Czasem po zbiórce spod kosza nie wiem co z nią zrobić. Próbuje ją wrzucić do kosza ale presja innych zawodników jest dla mnie trudna. Nie wiem jak zachować się pod koszem. 


 


 


Zanim sobie potrenujesz coś konkretnego zobacz na różnych graczy zbierających i naucz się do bóly tych zachowań które wydają się Tobie najlepsze w zwiazku z twoja budową ciała. Masz przewagę wzrostu, masy czy szybkości?


 


#1 Zastawianie plecami i lekka pomoc ramionami w stylu Duncana gdzie frontujesz gracza i wypychasz


#2 takie dziwne ale sprytne wplatywanie się w większych przeciwników jak to robił Rodman


#3 branie przeciwników na przedramię odpychając ich spod kosza


#4 jeżeli jestem szybki i skoczny to obserwuj ile czasu potrzeba aby piłka odbiła się od obręczy, jakie jest prawdopodobieństwo gdzie spadnie ( naucz się po prostu kontów odbić piłki) i z opóxnieniem wbiegaj po zbiórkę bez wczesniejszych zapasów - takie skakanie po głowach w biegu


 


2. W koszykówkę gram najczęściej sam (wiem ,że to jest sport drużynowy ale po prostu nie mam z kim). Wiecie może na co powinienem zwrócić największą uwagę podczas treningu? Może macie jakiś własny schemat treningu? Na boisku spędzam bardzo dużo czasu więc chciałbym dowiedzieć się jak poprawić moją indywidualną grę.


 


sorry resory. jak kochasz koszykówkę to musisz znaleźć grupę pasjonatów i grać z nimi. rozumiem że czasem sytuacja temu nie sprzyja bo wiem jak czasem trudno się zebrać do gry 10 osobom ale próbuj! nie ma innej opcji - gra zespołowa - podpatrzysz innych i bedzie prościej niż fakt że coś tobie napiszemy


 


3. Kolejne pytanie dotyczy bardziej przepisów gry. Czy jeśli biegnę rozpędzony kozłując piłkę to mogę się zatrzymać i zrobić tzw. naskok na dwie nogi? (w sensie najpierw ustawiam lewa pozniej prawa noge i skacze) Często go wykonuje automatycznie aby łatwiej wykonać ,,jump shot".


 


możesz. ważne co zrobisz potem bo nie możesz ruszać dowolnie obiema nogami. Jeżeli tak jak opiszesz rzucasz to wal smiało. tylko podpatrz tych najlepszych jak układają ciało po naskoku aby złapać optymalny balans. Czesto gęsto takie odchylenie do tyłu pomaga. I chyba Forum przyzna że musi paśc tu jedno nazwisko KB ;-)


 


4. Czy istnieje sytuacja w koszykówce ,kiedy sędzia może wyznaczyć aż 4 rzuty wolne? Byłem ostatnio na meczu i nie bardzo rozumiem dlaczego on to zrobil  :grin:


 


jest ich mnóstwo gdy jedno przewinienie łaczy się z przewinieniem technicznym - faul przy rzucie za 3 i pyskowanie jeszcze to są 4 rzuty, zwykły faul przy rzucie i dwa techniki np. zawodnika i trenera także. Generalnie jestem przeciwnikiem przepisów gdzie druzyna może w akcji wykręcić więcej niż 4 punkty na posiadanie ( 3+1 to powinno byc max) ale w Europie jeszcze z oddawaniem piłki z boku po technicznym można tych punktów nastukać ciut za dużo 


ale w sumie 4 punktowce są żadkością, gorzej z oddaniem piłki z boku


 


5. Jak wykonać prawidłowy wsad do kosza?  :grin: Skaczę dość wysoko ponad obręcz ,ale często uderzam piłkę z taką siłą ,że nie umiem jej zapakować. A jeśli mi sie udaje i złapie sie obreczy to mam rozdarte palce i odciski  :grin: Wy tez tak macie?


 


oj juz nie pamietam czasów zasięgu nad obręczą.... dziadek jestem ale pamiętam czasy siniaków otarć i zaczerwienien na nadgarstkach, palcach i dłoniach. zazdroszczę zasięgu więc ciesz się. a jak trzymasz piłkę? chwytasz w dłoń jedną ręką czy z obu? możesz też tak spróbować docisnąć piłkę do nadgarstka.


tu raczej skacz skacz skacz i próbuj próbuj.. tylko uważaj na palce i obręcz bo to przy starych konstrukcjach kosza może być niebezpieczne


 


6. Czy macie opracowane swoje ulubione zwody/przejścia? Jeśli tak moglibyście mi je pokazać? Często cięzko mi wyminąć przeciwnika (udaje mi się to z powodu mojej szybkości ,a chciałbym też nauczyć sie paru waszych trickow)


 


każdy ma a najlepsze jest to że powinieneś nie szukać zapożyczeń wielu tylko wybrać 2-3 akcje które Tobie wychodzą najbardziej


 


im starszy będziesz tym częściej będziesz używał lotnika czyli fejka wysyłającego przeciwnika w górę poprzez udawanie rzutu. przy mijaniu patrz na nogi przeciwnika bo z czasem nauczysz się czytać jego pozycję właśnie w tym elemencie. jedna rada... im prościej i bez ozdobników tym lepiej. nie każdy jest Magiciem


 


7. Jak często stać w ,,trumnie" ? Często nie widzę ,kiedy jest ten bład 3 sekund. Nie do końca rozumiem jego feonomen  :grin:Czy występuje on jedynie w ataku czy moze tez w defensywie?


 


3 sekundy w ataku a w obronie to 2 różne kwestie


 


w obronie - w NBA tylko więc się nie martw gracz musi unikać strefy dłużej niż 3 sekundy bo w takim czasie w widoczny dla sędziego sposób musi pilnować swojego przeciwnika. ten przepis ma pomóc NBA uniknąć stagnacji gry strefą gdzie bylibyśmi świadkami jeszcze większego chyba festiwalu trójek a wymusza grę 1 na 1 co się może podobać kibicom


 


3 sekundy w ataku Ciebie już dotyczą. tyle możesz przebywać bez piłki w trumnie i po 3 sekundach albo diostajesz piłkę ( znowu masz 3 sekundy więc nie możesz tak biernie z piłka stać) albo wychodzisz z trumny. Pamietaj wystarczy że nadepniesz na linię to juz kasujesz ten licznik i wracając liczy się od nowa ale pamiętaj też aby sędzia miał szansę to zauważyć... 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za wszystkie odpowiedzi ,doceniam to. Na pewno zastosuję się do waszych rad. 

 

,,Masz przewagę wzrostu, masy czy szybkości?"

Mam ok. 190 cm i ważę ok. 80 kg. Mimo to jestem dosyć szybki lecz częściej pod koszem wykorzystuję swój wzrost i wyskok. Masz rację ,poobserwuję innych graczy i zacznę uczyć się pewnych zachowań pod koszem.

 

,, jak kochasz koszykówkę to musisz znaleźć grupę pasjonatów i grać z nimi"

Bardzo trudno jest znaleźć takich ludzi ale będę natrętny i nie odpuszczę :D Wiem ,że gra zespołowa to podstawa ,dlatego chętnie skorzystam z tej rady w miarę możliwości :)

 

,,kozłuj! przyłóż się do poprawnej techniki rzutu, bo później nie będziesz mógł jej zmienić"

Bardzo cenna rada dzięki. Często kozłując piłka mi ucieka ale wiem ,że to jest kwestia treningu dlatego będę po tych słowach trenować więcej.

 

sirkozi dzięki za filmiki :) Na pewno bardzo mi się przydadzą. 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

190/80 IMO nie... wystarczy aby nie dawac się przewracać za kazdym podmuchem

raczej bym cwiczył Eurostep z takim wzrostem i zapomniał o pozycjach 4-5

Czy ja wiem? Znam kilku gości co mają 190 cm wzrostu (niektórzy nawet nie) i grają z powodzeniem na pozycjach 4-5. Dobrze zbierają (głównie dzięki temu, że świetnie się zastawiają), umieją grać tyłem do kosza, a grają na pozycjach podkoszowych, bo byli wielkimi fanami Olajuwona, Ewinga czy Malone'a ;) Dla chcącego nic trudnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale im szybciej przy takim wzroście zagrasz na SF tym lepiej

przecież docelowo to nie jest dobry wzrost na dominację

 

leopiej być Robinsonem woich czas ów i grać na SG i urosnąć 20 cm mając te umiejętniości i rzut niż się łudzić z braku wyższych chłopaków że się będzie w polskiej rzeczywistości Hakeemem przy 190cm

 

znam chłopaków 190-195 którzy z nami grają jako C oczywiście ale to jest amatorski poziom którego nie przeskoczysz z takim nastawieniem

 

kumpel przy 195 trenował trójki i otarł się o ekstraklasę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie jedno pytanie dotyczące tego filmiku: 

 

Mianowicie czy można wykonywać taką akcje jak z numeru 3? Chodzi mi tutaj głownie o pracę nóg ,bo nie wiem czy tak można ,że koleś po pivocie odrywa nogi i wykonuje fade away. Oświećcie mnie ,bo nie wiem czy jak taki patent zrobiłbym na boisku to nie byłby odgwizdany błąd kroków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze koleś bardzo brzydko to zrobił i nie podpatrywałbym go jako wzorca. Po drugie według europejskich zasad zrobił kroki, ale jakoś wątpię, żeby to gwizdnęli. Ogólnie zasady fibowskie wobec kroków w dwutakcie są dziwne i na przykład Kobe w akcji 3 też zrobił europejskie kroki.

 

U gościa (0:49) łapie piłkę kiedy lewa noga jest na ziemi (zostaje pivotem), stawia prawą, odrywa lewą (pivot) i stawiając ją ponownie popełnia kroki. Prawidłowo w 0:49 powinien wylądować na obu nogach (ma wtedy wybór która noga ma być pivotem), obrócić się na prawej nodze i rzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki za odpowiedź. Tak też mi się wydawało ,że coś jest nie tak ale sam nie potrafiłem tego ocenić. Mam jeszcze jeden filmik w którym nie jestem pewien czy można stosować tego typu akcję: http://www.youtube.com/watch?v=Fl2aIYxtcR4

W 4:03 Kobe odrywa nogę pivot'u i rozpoczyna kozłowanie. Czy taka akcja jest dozowolona czy trzeba rozpocząć kozłowanie od drugiej nogi (w tym przypadku od prawej)? Może głupie pytanie ale jestem po prostu ciekaw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.