Skocz do zawartości

Regulamin Lig Roto


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

Co do nazw lig jestem za. pewnie skończy się na paru nazwach większych stanów USA.

 

Niech zostanie "E-NBA Roto". Wszak jesteśmy na "e-nba".

 

Co do nowych, ewentualnych olewusów. Zostawiłbym jednak obecny stan. Dokooptowanie nowicjuszy po równo do każdej najniższej ligi. Zdaje się, że większość solidnych graczy dała radę awansować wyżej gdzie nie będzie już takich sytuacji (3-5 nieczynnych GMów). Kto się podjarał ten się podjarał i tym bardziej chętnie przystąpi do następnego sezonu widząc szansę na bardziej emocjonującą rozgrywkę.

 

Po ubiegłorocznym sukcesie frekwencyjnym powinniśmy byc chyba spokojni, że będziemy mieli co najmniej tyle samo GMów co rok temu, a pewnie i więcej. Myślę, że Ci co debiutowali rok temu ściągną innych skoro im się spodobała rozrywka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przyjmujemy nazewnictwo lig i poziomow?

[...]

I [Central chyba nie jest potrzebne skoro bedzie tylko jedna liga na tym poziomie?]

II East i West

III Atlantic, Pacific, South, North

IV wieksze stany USA zaczynajac od California, Texas i Florida.

V wieksze miasta USA

VI srednie miasta USA

VII male miasta USA [watpie, ze do tego poziomu kiedys dojdziemy, ale tak dla zasady]

 

Co Wy na to? Moze byc?

Dla mnie angielskie nazwy są nieporozumieniem. Tworzymy polski system lig FB i powinniśmy się trzymać polskich nazw. Polskie literki - oceniam po czasie - były świetne i tego należy się trzymać. Można zatem zrobić ligę II Ą i Ć, a III Ę i dalej. A jakby - daj Boże - zabrakło polskich znaków, to trudno i weźmiemy zwykły alfabet.

 

P.S. Czy zamiana "E-NBA Roto" na "E-Roto" jest intuicyjna i sensowna czy nie? Bo sam tak robie w swoich zapiskach i sie zastanawiam czy to dobry sposob na skrocenie oficjalnej nazwy lig...

System powstał na forum e-NBA.pl, więc zdecydowanie powinno być e-NBA ROTO.

 

Podejscie do lig pelnych rookich?

 

Powstanie ligi IV w zeszlym sezonie bylo niespodziewane i dosyc chaotyczne, ale dalo nam przedsmak wydarzen, ktore nas nieuchronnie czekaja w przyszlosci. Tzn sila rzeczy beda ligi w wiekszosci zlozone z debiutantow i wstepne wnioski niestety sa dosyc pesymistyczne. Bo wyszlo na to, ze takie ligi nie tylko beda miec niski poziom [minimalny problem] oraz duze ryzyko nadmiaru olewusow [spory problem], ale moze co najgorsze nie byly dobra i reprezentatywna rozrywka FB! Tzn taka liga jest analogia do mocka z automatami co ma niewiele wspolnego z emocjami prawdziwej aukcji.

 

Tu pytanie [zwlaszcza do osob z ligi IV] - co wg Was mozna bylo zrobic by liga byla przyjemniejszym doswiadczeniem i zachecala do dalszej gry w rozgrywkach?

Czy dodanie do takich lig pewnego weterana, ktory nie moze awansowac bo gra wyzej, cos by zmienialo? Ktokolwiek ma jakikolwiek pomysl?

 

Kilka osob zglosilo propozycje zeby spadkowicze z III i ci co ocaleli z IV grali ze soba w jednej lidze bez mieszania ich z tegorocznymi debiutantami. Wg mnie to swietny pomysl premiujacy sam aktywny udzial w w pierwszym sezonie w rozgrywkach i wprowadzilbym go w zycie juz w tym sezonie [ktos widzi jakas wade??], ale to nijak nie zalatwia kwestii corocznego naplywu nowych chetnych, do ktorego osobiscie mam dwa sprzeczne ze soba poglady:

1) Podejscie ewolucyjne, ktore zaklada, ze to jest brzydkie, ale skutecznie testuje najwazniejsza na poczatku ceche GMa fantasy czyli zaangazowanie/zainteresowanie FB i ktokolwiek przetrwa taka lige to mozna go uznac za sprawdzonego GMa z duzymi szansami na dalsza gre,

2) Podejscie organizatorskie, ktore sie martwi czy przypadkowo w ten sposob nie zniechecimy do FB sporej grupy ludzi co na dluzsza mete byloby szkodliwe dla rozgrywek [i tych ludzi]. Bo zamiast zetknac sie z emocjonujaca liga, do ktorej az chce sie wracac by powalczyc ponownie trafili na bande olewusow co odbiera wieksza czesc zabawy. Czy sama nadzieja i jakas gwarancja na lepsza lige w drugim sezonie to wystarczajaca zacheta by dolaczyc i sie przemeczyc rok?

 

Jakie jest Wasze podejscie do tego tematu?

Jeśli idzie o nowych graczy dochodzących każdego roku, to widzę dwie opcje.

1. Po prostu zaczynają w najniższej lidze i z góry są informowani, że to może być farsa i jeśli tylko to przetrzymają i dadzą radę, to za rok będzie już normalnie. Chyba, że akurat będą mieli szczęście i trafią na wyrównaną ligę bez olewusów.

1.1. Bardzo dobrym pomysłem przy tym jest wprowadzenie zasady, że osoby, które grały cały rok, nie będą grały w następnym sezonie w najniższej lidze (o ile zgłosi się wystarczająca liczba nowych). Najniższa liga (ligi) zarezerwowane byłyby zatem dla pierwszoroczniaków na e-nba.pl.

2. Inna opcja, to wprowadzenie w tych najniższych ligach zastępstw w osobach doświadczonych graczy, którzy przejmowaliby porzucone zespoły w trakcie sezonu z zadaniem dogrania do końca i pokazania, jak to jest naprawdę. To ograniczyłoby sytuacje, w których olewusy zajmują czołowe miejsca, bo i tak mają mega przewagę. Należałoby też rozważyć czy gracze na zastępstwie, którzy oczywiście awansować nie mogą, powinni blokować miejsce awansu czy nie. Za blokowaniem przemawia to, że wówczas reszta byłaby zmotywowana do pokonania zastępcy. Przeciwko - gdyż ogranicza się możliwość awansu na skutek wejścia do gry czołowego gracza.

2.1. Przy wprowadzeniu zastępców nie miałaby racji bytu opcja z 1.1.

 

Co do podejścia, to uważam, że należy się przypatrywać rozwijającej się sytuacji o adekwatnie reagować. Ustalanie teraz - w drugim sezonie open - sztywnych reguł może nas doprowadzić na manowce. Przejawem takiego aktywizmu organizatorskiego byłoby rozważenie dopiero po zamknięciu zgłoszeń czy lepiej nowych zostawić samopas w ostatniej lidze, czy jednak dołączyć ich do spadkowiczów z III i pozostających w IV.

 

Ciekawe by było także częstsze weryfikowanie zainteresowania nowych zgłoszonych, np. poprzez konieczność cotygodniowego potwierdzenia akcesu - choć do tego pewnie konieczna by była jakaś aplikacja, byś mógł się wilq zająć pożyteczniejszymi rzeczami ;] - albo wymaganie podania kontaktu mailowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie angielskie nazwy są nieporozumieniem. Tworzymy polski system lig FB i powinniśmy się trzymać polskich nazw.

Na tej zasadzie to powinnismy grac w FB PLK ;-P

A skoro juz skupiamy sie na amerykanskiej lidze kosza to wydaje mi sie, ze ich georgrafia dobrze pasuje.

 

Polskie literki - oceniam po czasie - były świetne i tego należy się trzymać. Można zatem zrobić ligę II Ą i Ć, a III Ę i dalej.

Zanotowane, ale wg mnie jak juz isc w tym kierunku to tylko dla lig na najnizszym poziomie.

Tzn zaproponowane nazwy przejmowalyby ligi z uczestnikami z minimum rokiem stazu w rozgrywkach, a polskie ogonki bylyby dla wszystkich nowoutworzonych w danym sezonie.

 

1. Po prostu zaczynają w najniższej lidze i z góry są informowani, że to może być farsa i jeśli tylko to przetrzymają i dadzą radę, to za rok będzie już normalnie.

OK, ale to nie brzmi jak dobra reklama ;-)

 

1.1. Bardzo dobrym pomysłem przy tym jest wprowadzenie zasady, że osoby, które grały cały rok, nie będą grały w następnym sezonie w najniższej lidze (o ile zgłosi się wystarczająca liczba nowych). Najniższa liga (ligi) zarezerwowane byłyby zatem dla pierwszoroczniaków na e-nba.pl.

Tu mnie zgubiles, znaczy proponujesz jakies ominiecie struktury drzewka? Jakies galezie? Czy tylko popierasz propozycje "spadkowicze z III i ci co ocaleli z IV grali ze soba w jednej lidze bez mieszania ich z tegorocznymi debiutantami"?

 

2. Inna opcja, to wprowadzenie w tych najniższych ligach zastępstw w osobach doświadczonych graczy, którzy przejmowaliby porzucone zespoły w trakcie sezonu z zadaniem dogrania do końca i pokazania, jak to jest naprawdę.

Brzmi dobrze w teorii, ale jestem sceptyczny czy znajdzie sie wystarczajaco chetnych. Sam bym sie nie zglosil bo jak napisales wolalbym sie skupiac na swoich ligach niz dokladac sobie kolejna.

 

Co do podejścia, to uważam, że należy się przypatrywać rozwijającej się sytuacji o adekwatnie reagować

Dokladnie to robimy ;-P Bys czekal 5 lat by zebrac dane? Pierwsza proba zostala przeprowadzona, wiec chyba naturalnym pytaniem jest wyciagniecie pierwszych wnioskow?

 

Przejawem takiego aktywizmu organizatorskiego byłoby rozważenie dopiero po zamknięciu zgłoszeń czy lepiej nowych zostawić samopas w ostatniej lidze, czy jednak dołączyć ich do spadkowiczów z III i pozostających w IV.

Huh? Po co czekac na cos co wiemy, ze nastapi?

Wole temat przedyskutowac na spokojnie, a nie gdy goni deadline na tworzenie lig.

 

Ciekawe by było także częstsze weryfikowanie zainteresowania nowych zgłoszonych, np. poprzez konieczność cotygodniowego potwierdzenia akcesu

Przede wszystkim to zbyt duze wymaganie, przeciez we wszystkich ligach sa GMowie, ktorzy rzadko zagladaja na forum i nie mozna zmusic ludzi do wiekszej aktywnosci na forum. Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej zasadzie to powinnismy grac w FB PLK ;-P

A skoro juz skupiamy sie na amerykanskiej lidze kosza to wydaje mi sie, ze ich georgrafia dobrze pasuje.

Nie widzę związku. Gramy w FB NBA, ale to jeszcze nie powód by ligi nazywać amerykańskimi stanami (przecież NBA jest też kanadyjskie ;] ). Na drugim poziomie spokojnie wystarczą podstawowe strony świata, ale czemu po angielsku? Po polsku są równie ładne i wcale nie jakoś bardzo dłuższe.

 

Zanotowane, ale wg mnie jak juz isc w tym kierunku to tylko dla lig na najnizszym poziomie.

Tzn zaproponowane nazwy przejmowalyby ligi z uczestnikami z minimum rokiem stazu w rozgrywkach, a polskie ogonki bylyby dla wszystkich nowoutworzonych w danym sezonie.

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w nazwie Teksas czy Floryda.

 

 

1. Po prostu zaczynają w najniższej lidze i z góry są informowani, że to może być farsa i jeśli tylko to przetrzymają i dadzą radę, to za rok będzie już normalnie.

OK, ale to nie brzmi jak dobra reklama ;-)

 

Ale tej informacji w reklamach nie będziesz podawał ;]

 

 

Tu mnie zgubiles, znaczy proponujesz jakies ominiecie struktury drzewka? Jakies galezie? Czy tylko popierasz propozycje "spadkowicze z III i ci co ocaleli z IV grali ze soba w jednej lidze bez mieszania ich z tegorocznymi debiutantami"?

Popieram tę propozycję.

 

Dokladnie to robimy ;-P Bys czekal 5 lat by zebrac dane? Pierwsza proba zostala przeprowadzona, wiec chyba naturalnym pytaniem jest wyciagniecie pierwszych wnioskow?

 

Huh? Po co czekac na cos co wiemy, ze nastapi?

Wole temat przedyskutowac na spokojnie, a nie gdy goni deadline na tworzenie lig.

Nie musisz komentować mojego każdego zdania, bo potem się trudno odpisuje ;] To nie usenet i trzeba rzeźbić z tymi całymi tagami czy jak to się tam nazywa. A w sprawie, to ja nie krytykuje, tylko przedstawiam swój pogląd. Skoro jest zbieżny z tym, co robisz, to tylko dobrze :smile:

 

Przede wszystkim to zbyt duze wymaganie, przeciez we wszystkich ligach sa GMowie, ktorzy rzadko zagladaja na forum i nie mozna zmusic ludzi do wiekszej aktywnosci na forum.

Zmusić można (każdy dostaje info, że musi potwierdzać zgłoszenie, co określony okres czasu, bo inaczej zgłoszenie staje się bezskuteczne), pytanie czy to ma sens? Wg mnie może mieć, bo jeśli pozwoliłoby na wcześniejszym etapie wyeliminować olewusów, to byłoby to z korzyścią dla Systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w nazwie Teksas czy Floryda.

 

 

 

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w wymyślaniu dziwnych nazw dla lig roto.

Skoro jednak pojawił się taki problem, to proponuje, żeby co roku nazwy wymyślał mistrz rozgrywek. Taka dodatkowa nagroda do zwyciestwa w 1 lidze może kogoś zdopinguje do lepszej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w wymyślaniu dziwnych nazw dla lig roto.

Skoro jednak pojawił się taki problem, to proponuje, żeby co roku nazwy wymyślał mistrz rozgrywek. Taka dodatkowa nagroda do zwyciestwa w 1 lidze może kogoś zdopinguje do lepszej gry.

no, genialny pomysł na wprowadzenie porządku, co roku zmieniamy nazewnictwo, tylko pogratulowac;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze zapytać Borysa aby forum się lepiej POZYCJONOWALO co On na to?

 

Warto wymyślić cos zgrabnego krzykliwego i chwytliwego jakby to pomoglo?

 

Na razie mieliśmy proste rozwiązanie typu III ni ale to można zanim stanie się tradycja zmienic....

 

Szedlbym w stronę pozycjonowania chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w wymyślaniu dziwnych nazw dla lig roto.

Może jestem za stary, ale nie kminię co jest fajnego w nazwie Teksas czy Floryda.

Jestescie za starzy skoro skupiliscie sie na aspekcie "fajnosci" ;-) Ktory gdy wg mnie nie ma nic wspolnego z propozycja - przeciez podstawowa funkcja nazwy jest ulatwienie odnoszenia sie do konkretnej ligi. I tak w propozycji Washko powstaloby zamieszanie bo haslo np "IIIĘ" mogloby sie odnosic do dwoch roznych lig [ta z zeszlego sezonu i ta w tym sezonie]. Zas w propozycji marcosa zmodyfikowanej przeze mnie bysmy tego unikneli.

 

Nie widzę związku. Gramy w FB NBA, ale to jeszcze nie powód by ligi nazywać amerykańskimi stanami (przecież NBA jest też kanadyjskie ;] ). Na drugim poziomie spokojnie wystarczą podstawowe strony świata, ale czemu po angielsku? Po polsku są równie ładne i wcale nie jakoś bardzo dłuższe.

East vs Wschodnia? West vs Zachodnia? Um, sa dwa razy dluzsze albo bedzie niegramatycznie ;-P

 

Zmusić można (każdy dostaje info, że musi potwierdzać zgłoszenie, co określony okres czasu, bo inaczej zgłoszenie staje się bezskuteczne), pytanie czy to ma sens? Wg mnie może mieć, bo jeśli pozwoliłoby na wcześniejszym etapie wyeliminować olewusów, to byłoby to z korzyścią dla Systemu.

Wydaje mi sie, ze to bylby swietny sposob na odsiew olewusow.

Ale jestem przekonany, ze przy okazji wywalibysmy takze ludzi, ktorzy olewusami by nie byli ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestescie za starzy skoro skupiliscie sie na aspekcie "fajnosci" ;-) Ktory gdy wg mnie nie ma nic wspolnego z propozycja - przeciez podstawowa funkcja nazwy jest ulatwienie odnoszenia sie do konkretnej ligi. I tak w propozycji Washko powstaloby zamieszanie bo haslo np "IIIĘ" mogloby sie odnosic do dwoch roznych lig [ta z zeszlego sezonu i ta w tym sezonie]. Zas w propozycji marcosa zmodyfikowanej przeze mnie bysmy tego unikneli.

A jak wielką bedziemy mieli potrzebę za rok bezbłędnej identyfikacji ligi po samej nazwie?

III Ę w domysle bedzie ligą bieżącą, a jesli komus przyjdzie robis odniesienia do sezonu 2013/14 to takim rocznikiem opatrzy swoj wpis i po ptokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wielką bedziemy mieli potrzebę za rok bezbłędnej identyfikacji ligi po samej nazwie?

III Ę w domysle bedzie ligą bieżącą, a jesli komus przyjdzie robis odniesienia do sezonu 2013/14 to takim rocznikiem opatrzy swoj wpis i po ptokach.

A za 2 lata nie bedziesz mial pojecia o ktora chodzi nawet z sezonem... chyba, ze masz swietna pamiec.

Nie wiem jaka bedziemy mieli potrzebe identyfikacji ligi po samej nazwie, moze sie przyda przy dyskusjach o zasadach czy jakis analizach historycznych, a moze nie przyda sie wcale, ale wydaje mi sie, ze koszt i ryzyko poprawki sa zerowe, a upside i wiekszy porzadek jest, wiec warto sprobowac.

 

Zastanawiam sie tylko czy nie rozrozniac lig powstajacych na stale [na dzis poziomy I, II i III] od tych nowotworzonych z niepewna przyszloscia [na dzis IV]. Moze pomysl z polskimi znakami stosowac co roku do tych drugich?

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osob zglosilo propozycje zeby spadkowicze z III i ci co ocaleli z IV grali ze soba w jednej lidze bez mieszania ich z tegorocznymi debiutantami. Wg mnie to swietny pomysl premiujacy sam aktywny udzial w w pierwszym sezonie w rozgrywkach i wprowadzilbym go w zycie juz w tym sezonie [ktos widzi jakas wade??],

Wyskoczyla mala komplikacja w tym pomysle... co w sytuacji gdy takich osob bedzie tylko np 5? Albo 8? Albo 10? Innymi slowy za malo by utworzyc oddzielna lige. Tak czy inaczej powinni byc razem nawet w tej mniejszej grupie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczyla mala komplikacja w tym pomysle... co w sytuacji gdy takich osob bedzie tylko np 5? Albo 8? Albo 10? Innymi slowy za malo by utworzyc oddzielna lige. Tak czy inaczej powinni byc razem nawet w tej mniejszej grupie?

Tak. Wielkość lig III powinna być stała a nie zależna od tego czy IV liga powstanie czy nie.

Bo co jeśli takich osób nie będzie 4 czy 8, tylko 3, 5 czy 7? Bedziemy rzeźbić z ligami o różnej wielkości? Wolałbym tego uniknąć - nawet za cenę tego, ze ktoś będzie musiał poczekać rok, lub grać w lidze szczątkowej. Sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wielkość lig III powinna być stała a nie zależna od tego czy IV liga powstanie czy nie.

Hmmmm, sprawa dotyczy bardziej ligi na poziomie IV niz III, wiec tak jakby odpowiedziales na nieco inne pytanie. Tzn zakladam scenariusz nastepujacy - 4 ligi na III sa pelne, z zeszlorocznych uczestnikow zostalo np 5 osob i padla propozycja zeby ta piatka grala razem co popieram. Ale to oznaczaloby, ze tak czy inaczej ta piatka bedzie musiala grac w jednej lidze z tegorocznym naborem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, sprawa dotyczy bardziej ligi na poziomie IV niz III, wiec tak jakby odpowiedziales na nieco inne pytanie. Tzn zakladam scenariusz nastepujacy - 4 ligi na III sa pelne, z zeszlorocznych uczestnikow zostalo np 5 osob i padla propozycja zeby ta piatka grala razem co popieram. Ale to oznaczaloby, ze tak czy inaczej ta piatka bedzie musiala grac w jednej lidze z tegorocznym naborem.

A to w porządku. Lepiej grać z tegorocznym naborem niż bujać się w niepełnej lidze. Zakładam ze nowi chętni beda rowniez prezentowac pelne spektrum doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.