Skocz do zawartości

2013/14 wstępny wygląd lig po zakończeniu obecnego sezonu/podsumowanie


matek

Co z użytkownikami porzucającymi zabawę w trakcie sezonu?  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co z użytkownikami porzucającymi zabawę w trakcie sezonu?

    • Nie dopuszczenie do gry w sezonie 2013/14
      32
    • Degradacja ligę niżej w stosunku do wywalczonej
      24


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem jeszcze czlonkiem żadnej ligi (i kto wie czy w ogole bedzie dla mnie miejsce), ale ze względu na to, że funkcjonuję w ligach fantasy od circa 15 lat i niemal wyłącznie są to ligi wieloletnie ze spadkami i awansami - poradzę Wam jedno odnośnie managerów odpuszczających sezon.

Jeżeli taki człowiek przestaje się nawet logować do ligi na kilka miesięcy przed jej końcem, to nie rokuje to dobrze na przyszłość. Mieliśmy w zasadzie co roku jednego-dwóch takich ananasów i nawet jeśli dawaliśmy szansę, to i tak z niej mało który korzystał.

A niestety olewanie gry nie tylko jest wyrazem braku szacunku dla pozostałych uczestników zabawy, ale również ma wpływ na wyniki całej ligi. Dlatego generalnie nie ma co się nimi przejmować, wprowadzać plany naprawcze i odbierać deklaracje poprawy.

Jeśłi komuś wypada sytuacja losowa, to przecież może uprzedzić pozostałych o swoim braku aktywności, a w ostateczności można na Yahoo dać prawa do zarządzania rosterem innemu uczestnikowi. Zatem możliwości są, a skoro brak chęci do ich wykorzystania, to najprościej jest chwasty powyrywać, ziemie zaorać i dać szansę komuś poważnemu.

Ale to oczywiście tylko głos człowieka z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jak dla mnie brzmi ok.

 

 

Czyli mamy faworyta do awansu bezpośrednio z III do I ligi? ;)

 

Bo z tego co widzę, dominują takie głosy:

- Yahoo

- I i II liga po 15 GM'ów (czyli tak jak się umówiliśmy, nie ma sensu tego zmieniać), III do 20, a w przypadku sporej ilości chętnych powstanie IV

- awans tylko pierwszego o dwie ligi i spadek tylko ostatniego o dwie. Czterej pozostali awans/spadek tylko o jeden stopień

 

Poza tym trochę niesprawiedliwe byłoby zmienianie liczebności lig teraz, po sezonie. Bo niektórzy mogliby mieć inną strategię, gdyby awansowało 6 osób do I i 6 do II ligi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przegapiłem zupełnie dyskusję w tym wątku, ale dorzucę swoje trzy grosze. 15 zespołów w lidze to optymalna ilość, ale jestem przeciwny awansom/spadkom o dwie ligi. Jakieś to nienaturalne jest. Tak jak jestem w stanie ścierpieć układ, że i tak 2/3 z każdej ligi poza pierwszą będzie rokrocznie się zmieniać, to te bonusowe awanse/spadki są dla mnie dziwactwem po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Mamy juz wrzesien, wiec czas powoli sie organizowac, ale zanim zalozymy watki na ten sezon z poszczegolnymi ligami i zapisami wg mnie trzeba rozstrzygnac kwestie jak te ligi maja wygladac teraz i w przyszlosci. Aktualna propozycja Robinsona to tradycyjny liniowy podzial ligowy z modyfikacja, ze mistrz awansuje o dwie ligi, a ostatnie miejsce spada o 2 ligi.

 

Przemyslalem temat roznych wariantow jak mozna podzielic ligi i w tej koncepcji widze jedna wielka wade:

za szybko wydluza sie droga do I ligi. Zakladajac, ze bedzie chetnych na 4 lub wiecej lig [a prawie na pewno bedzie] z tej ostatniej tylko dwie osoby beda mogly w 2 lata awansowac do I ligi [i to pod warunkiem, ze wygraja dwa razy, dla reszty realna droga juz bedzie 3 lata i wiecej gdyby lig przybywalo]. Wg mnie to za malo i w ten sposob przypadkowo stworzymy sztuczna bariere dla mozliwej liczby chetnych... a jestesmy dopiero w 2 sezonie istnienia! Troche za wczesnie by sie tak zamykac formatem.

 

Powinnismy tu myslec o aktualnych 3 ligach czy o powolnym rozwoju z ciagle przybywajaca grupka zainteresowanych? Wg mnie zdecydowanie to drugie. W zwiazku z tym mam propozycje, ktora jest wg mnie rownie prosta i elegancka, ale ktora oferuje znacznie wieksza elastycznosc przy tworzeniu lig i realniejsze szanse na dojscie do I ligi pomimo zwiekszajacej sie liczby chetnych.

 

W skrocie ponizsza wersja to coroczne odtwarzanie doswiadczenia z zeszlego sezonu [ktore moim zdaniem sprawdzilo sie wysmienicie] tylko bezposrednim celem w pierwszym sezonie bylaby II liga, a nie I. Tzn zasada byloby podwajanie lig z kazdym nizszym poziomem przez co mocno skraca sie droga na szczyt [2 lata z 7 ligi!!!! dla porownania, realnie zajeloby to 4-5 lat wg pomyslu Robinsona] i jest ogromna elastycznosc w przyjmowaniu nowych ludzi. Tzn wygladaloby to tak [+/- to awans/spadek z tego miejsca, w przykladach pisze A, B, C, ale to bylyby dywizje wschodnie, zachodnie itp]:

 

 

I liga 1 ////////// II liga A1+ ///////// II liga B1+

I liga 2 ////////// II liga A2+ ///////// II liga B1+

I liga 3 ////////// II liga A3+ ///////// II liga B1+

I liga 4 ////////// II liga A4 ////////// II liga B1

I liga 5 ////////// II liga A5 ////////// II liga B1

I liga 6 ////////// II liga A6 ////////// II liga B1

I liga 7 ////////// II liga A7 ////////// II liga B1

I liga 8 ////////// II liga A8 ////////// II liga B1

I liga 9 ////////// II liga A9 ////////// II liga B1

I liga 10- /////// II liga A10- /////// II liga B1-

I liga 11- /////// II liga A11- /////// II liga B1-

I liga 12- /////// II liga A12- /////// II liga B1-

I liga 13- /////// II liga A13- /////// II liga B1-

I liga 14- /////// II liga A14- /////// II liga B1-

I liga 15- /////// II liga A15- /////// II liga B1-

 

III liga A1+ //////// III liga B1+ //////// III liga C1+ //////// III liga D1+

III liga A2+ //////// III liga B2+ //////// III liga C2+ //////// III liga D2+

III liga A3+ //////// III liga B3+ //////// III liga C3+ //////// III liga D3+

III liga A4 ////////// III liga B4 ////////// III liga C4 ////////// III liga D4

III liga A5 ////////// III liga B5 ////////// III liga C5 ////////// III liga D5

III liga A6 ////////// III liga B6 ////////// III liga C6 ////////// III liga D6

III liga A7 ////////// III liga B7 ////////// III liga C7 ////////// III liga D7

III liga A8 ////////// III liga B8 ////////// III liga C8 ////////// III liga D8

III liga A9 ////////// III liga B9 ////////// III liga C9 ////////// III liga D9

III liga A10 ///////// III liga B10 ///////// III liga C10 ///////// III liga D10

III liga A11 ///////// III liga B11 ///////// III liga C11 ///////// III liga D11

III liga A12 ///////// III liga B12 ///////// III liga C12 ///////// III liga D12

III liga A13 ///////// III liga B13 ///////// III liga C13 ///////// III liga D13

III liga A14 ///////// III liga B14 ///////// III liga C14 ///////// III liga D14

III liga A15 ///////// III liga B15 ///////// III liga C15 ///////// III liga D15

 

 

Czyli z kazdej 15-druzynowej ligi spadaloby po 6 GMow i przez to po 3 teamy z 2 niszych lig moglyby wejsc na ich miejsce.

 

Zwroccie uwage, ze w ten sposob moglibysmy przyjac do 60 nowych GMow w tym sezonie lub w przyszlych... i nie dosc, ze kazdy z nich mialby atrakcyjna droge na szczyt - "2 razy na podium i jestes w 2 lata w I lidze" [brzmi realnie, nie?] to jeszcze nie mialaby znaczenia zwykla kolejnosc zgloszen [wg mnie dziwnie by bylo gdy pierwszy w kolejce zapisow trafial do III ligi, a ostatni do V, przeciez dolaczyli przed tym samym sezonem!]. W razie gdyby nie uzbieralo sie dokladnie 4 x III ligi tez zaden problem bo mozna utworzyc po prostu mniej III lig i wtedy albo awansowac wiecej ludzi albo niech mniej spada z II. Takie rownolegle ligi pozwalalyby tez na mieszanie skladow czy transfery co ladnie sie sprawdzi gdy komus nie bedzie pasowala data draftu [tak jak to zrobil bulek w zeszlym roku] albo gdy ktos bedzie chcial zmienic otoczenie. Co wiecej, dzieki takiemu szerokiemu wahlarzowi mozliwosci ile rownoleglych lig mozna sklecic nie bedzie zeszlorocznego problemu, ze kazdy nowy chetny powoduje komplikacje jak on wplynie na reszte: w w/w wariancie moznaby tylko otworzyc zapisy, poczekac np do konca wrzesnia i konkretna ilosc chetnych zadecyduje ile bedzie III lig i jakiej wielkosci beda bo mozna ogarnac dowolna kombinacje GMow miedzy 12 a 60.

 

Co Wy na to?

 

Przy okazji dobrze by bylo by wszyscy zaglosowali w wiszacej ankiecie bo poki co to mamy ledwo 1/3 glosow, a jest to decyzja wplywajaca na sklady. W zwiazku z tym wyslalem dzisiaj PMy do wszystkich GMow z zeszlorocznych lig tak by zaczac dyskusje i porzadnie sie zorganizowac. Bo im predzej sie ogarniemy z zasadami tym wiecej czasu bedzie mozna zostawic na otwarte zapisy i rekrutacje nowych graczy.

 

Dopisek dla jasnosci: podalem w tym poscie swoj najlepszy pomysl i chetnie wyjasnie kazda watpliwosc wobec niego, ale nie traktujecie tego jako zakonczenie dyskusji, wrecz przeciwnie, zachecam do dzielenia sie pomyslami jak to wszystko najlepiej rozegrac by bylo najmniej wad i najwiecej zalet. To jest najlepszy czas by sie nimi podzielic, bo pozniej juz bedzie coraz trudniej, a teraz mamy tydzien czy dwa na spokojnie obgadanie tematu w gronie uzytkownikow, ktorzy grali w zeszlym sezonie i porownanie rozwiazan miedzy soba.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem przeciw.

Po pierwsze: nie nazbiera się tylu chętnych żeby trzecia liga miała w takim układzie sens.

Po drugie: jeżeli ktoś nowy przychodzi i dowiaduje się że w rok nie awansuje do 1 ligi to sobie odpuszcza to tym lepiej dla ligi bo potem by sobie odpuścił w trakcie.

Po trzecie: po to tworzy się stopniowy system, żeby "nowy" mógł nabrać doświadczenia w słabszym gronie, i trafiać do coraz trudniejszej ligi.

Po czwarte: to ma być liga w której gra się mam nadzieję wiele lat, więc awanse i spadki powinny być naturalną selekcją lepszych/slabszych a jak będą dwie ligi na jednym poziomie to jedna może być słabsza druga lepsza. Poza tym jak podzielić nowych do trzecich lig?

Po piąte: spadkiem zagrożonych np. w 1 lidze było zbyt dużo GMów, zakładając dużo lepszych niż awansujących i powodowało by to zbyt dużą rotację GMów w ligach. No chyba że o to chodzi w formacie "roto" ;)

 

Jak dla mnie po jednej lidze na każdym poziomie - działa to bez zarzutu w innych formatach. Zasady awansów i spadków też są rozsądne i premiują walkę do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje mi takie rozwiązanie, ale... co z miejscami 4-6, awansują czy zostają w swoich ligach?

Zostaja w swoich ligach. Lub przenosza sie do rownoleglej [patrz nizej na pytanie 4 marcosa].

 

Mogę wypisać wieczorem jeszcze raz podział na ligi. Bez tych, którzy zawalili. Ich dam na oddzielnej liście i ewentualnie mogą zaczynać z samego dołu.

Mialbym prosbe bys tego teraz nie robil bo nie dosc, ze znalazlem tam bledy to jeszcze nie rozstrzygnelismy co robimy z odpuszczajacymi - ankieta ma za malo glosow, ledwo polowa sie wypowiedziala.

 

Po pierwsze: nie nazbiera się tylu chętnych żeby trzecia liga miała w takim układzie sens

Skad taki pesymizm? W zeszlym sezonie gdy organizacja byla na kolanie z grupki przypadkowych ludzi zebraly sie 3 ligi, a nie wszyscy zainteresowani sie dostali i malo kto o tej lidze wiedzial bo byla nowa. W tym sezonie bedzie wczesniejsza i konkretniejsza organizacja oraz jakis dowod jak to dzialalo wczesniej, wiec wg mnie wystarczy poinformowac szersze grono na tym forum i innych by miec z miejsca 5-6 lig. Zreszta podkreslam, ze to pomysl na lata, a nie tylko na najblizszy sezon. Jak w tym sezonie powstana "tylko" 2 III ligi to przeciez wciaz bedzie dzialac w porzadku, a za rok bedzie miejsce by przyjac wiecej.

 

Po drugie: jeżeli ktoś nowy przychodzi i dowiaduje się że w rok nie awansuje do 1 ligi to sobie odpuszcza to tym lepiej dla ligi bo potem by sobie odpuścił w trakcie.

Prawda... ale moj argument jest taki, ze przy 2-letniej drodze na szczyt wiecej osob zostanie w rozgrywkach po nieudanym poczatku niz gdyby ta droga miala trwac 3-5 lat. Im dluzsza droga tym wiecej osob sie zniecheci po sezonie czy dwoch, a tak kazdy jest zawsze o krok od I ligi.

 

Po trzecie: po to tworzy się stopniowy system, żeby "nowy" mógł nabrać doświadczenia w słabszym gronie, i trafiać do coraz trudniejszej ligi.

I tak wciaz bedzie w tym formacie, najnizsze ligi beda przeciez miejscem nabrania pierwszych doswiadczen... a i wiecej osob na raz bedzie moglo to robic.

 

Po czwarte: to ma być liga w której gra się mam nadzieję wiele lat, więc awanse i spadki powinny być naturalną selekcją lepszych/slabszych a jak będą dwie ligi na jednym poziomie to jedna może być słabsza druga lepsza.

Zaden problem, mozna co roku je mieszac bo sa rownolegle. Moznaby nawet pytac samych zainteresowanych robiac ankiete "mieszamy czy nie?". Choc to wg mnie problem, ktory moze zaistniec najwczesniej za 2-3 lata, wiec na razie bym nie kombinowal zeby jakas ciaglosc byla... ale jak wiekszosc GMow na danym poziomie bedzie chciala sie wymieszac wtedy prosze bardzo.

 

Poza tym jak podzielić nowych do trzecich lig?

Ligi sa rownolegle, wiec nie ma znaczenia kto gdzie trafi. Mozna po kolejnosci zgloszen, mozna losowac ze wszystkich chetnych, mozna ustawic by znajomi grali ze soba, a mozna tez podzielic recznie na podstawie doswiadczenia [tak zeby kazda liga miala podobny uklad weteranow i debiutantow].

 

Co konkretnie zrobic wg mnie powinno zalezec od tego jak bedzie wygladal rozklad chetnych. Jak prawie sami debiutanci to bym losowal, jak wpadna tu grupki z roznych forum to bym utworzyl ligi na kazde forum tak by znajomi grali ze soba, jak bardzo mieszane towarzystwo to po doswiadczeniu i kolejnosci zgloszen tak zeby nie bylo lig z samymi weterenami i z samymi debiutantami.

 

Po piąte: spadkiem zagrożonych np. w 1 lidze było zbyt dużo GMów, zakładając dużo lepszych niż awansujących

Z tym zalozeniem sie nie zgadzam. Na razie gralismy ledwo jeden sezon, wiec trudno uznac, ze I liga to juz tylko elita, a II to tylko banda przecietniakow. Ba! Uwazam to za duza zalete drzewkowego rozwiazania bo wieksza migracja GMow spowoduje, ze predzej uzyskamy rozklad gdy najlepsi sa w I. Poza tym chcialem podkreslic, ze w kazdym wariancie spadaloby po 5 GMow, wiec 6 to nie jest znowu taka drastyczna zmiana... a przeciez mozna tez zadzialac na ambicji i powiedziec "jak ktos jest dobry to sie utrzyma" ;-) Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialbym prosbe bys tego teraz nie robil bo nie dosc, ze znalazlem tam bledy to jeszcze nie rozstrzygnelismy co robimy z odpuszczajacymi - ankieta ma za malo glosow, ledwo polowa sie wypowiedziala.

Ok, to zrobisz to jak będziesz miał chęć. I jakie błędy? Pierwszy podział jest na 100% dobry, ten z gwiazdkami. Ewentualnie później mogłem coś pomieszać przy wyrzucaniu i przenoszeniu menadżerów.

 

I moim zdaniem za mało osób awansuje, a za dużo spada. W sumie to bardziej jestem przekonany do systemu Robinsona jak na spokojnie sobie porównałem. Dla nowych też będzie łatwiejszy do ogarnięcia i jeśli ktoś jest ambitny i dobry, to awansuje w dwa lata nawet z IV lub V do I ligi. Chociaż nie spodziewam się pięciu lig...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System nie jest zły, ale trochę za dużo luda spada z 1 ligi. Jak dla mnie to wszyscy, którzy się dostali, udowodnili swoją wartość, niektórzy musieli do końca rywalizować o premiowane awansem miejsce, tym samym nabierając doświadczenia. Dostanie się do ekstraklasy nie dla wszystkich było takim hop-siup i aż taka selekcja z 6 spadkowiczami nie jest wskazana.

 

Generalnie i ten system ma swoje pozytywne strony i system Robinsona również, bo więcej ludzi może z danej ligi awansować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.