Skocz do zawartości

GeDDo

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  3170
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

114

O GeDDo

 • Tytuł
  Super-Star

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie powiem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. GeDDo

  [FBX] FBX#1 - Sezon 2019/20

  Kevin Durant (zerwane ścięgno Achillesa) w G5. Klay Thompson (zerwane więzadło krzyżowe) w G6. Dobrze, że te finały się skończyły i nie ma G7, bo z taką częstotliwością to w G7 przyszedłby czas na Curryego. A tak to udało się Stephenowi (przynajmniej narazie) oszukać przeznaczenie .
 2. GeDDo

  Oddam/poszukuje

  W Bostonie do oddania Mitch Richmond oraz Hersey Hawkins. Obaj mają spadające kontrakty i przyzwoite umiejętności. Szukam kogoś młodszego, może picki.
 3. GeDDo

  [FBX] Aktualny Regulamin FBX

  Ponawiam prosbe o przeslanie aktualnego pliku bo tez nie do konca rozumiem na czym polega problem. Problemów może być kilka i niekoniecznie każdy z komiszów chce dodatkowo poświęcać swój wolny czas z dodawaniem i usuwaniem nowych wierszy, itp.. Szczególnie jeśli takowego arkusza na którym pracuje od lat sam nie tworzył i nie chce nic zmieniać, aby czegoś nie zjebać. Taki to właśnie jest problem, przynajmniej jeśli chodzi o Rogera. Bo jeśli on co sezon sam wklepywał do arkusza salary u wszystkich zawodników na kolejny sezon, to chyba raczej wnioskować można, że nie udziela korepetycji z excela. Dla osoby bardziej obytej w excelu, to większym problemem może być dodatkowy czas. Bo może lepiej jest poświęcić go kobiecie/ żonie/ kochance, a niżeli bawić się w dodawanie/usuwanie kolejnych wierszy (szczególnie w okolicy września, gdy będzie draft i prawdopodobnie większa częstotliwość wymian). Mnie to generalnie wali czy ta wymiana przejdzie czy nie, bo ja swojego czasu marnować nie będę. Jednak na przyszłość każdy powinien przemyśleć swoje propozycje zmian i myśleć nie tylko o sobie, ale również o tych co mają to kontrolować i umieszczać na forum. Niemniej moje słowa które przytoczyłeś wyżej to problem który i bez tej zmiany o no-limicie zawodników jest konieczny do zrobienia w przestarzałym arkuszu. Mianowicie po zmianie silnika forum, cały formularz składów drużyn w pierwszym poście już nie wyświetla tak jak to było do tej pory. Więc liczę, że pomożecie np. Rogerowi jak sam nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Tu nie chodzi tylko czas na oddanie głosu, ale na te pozwolenie na zmiany głosu, itp.. Moim zdaniem każda ankieta powinna wisieć max 3 miesiące i później powinno być podsumowanie. Jeśli ktoś w ciągu 3 miesięcy nie jest w stanie przeczytać i oddać głosu, to jego problem. Pomijam już fakt, że chyba w tej ankiecie z no-limitem był remis a później pozwolono na zmianę swoich typu i zrobił się cyrk jeszcze większy.
 4. GeDDo

  [FBX] Aktualny Regulamin FBX

  No rzeczywiście, żadna uszczypliwość, a stwierdzenie faktu ... Wszystko wszystkim wydaje się takie łatwe i proste, bo tego robić nie muszą i to nie oni stracą te minuty przy każdej wymianie gdzie będzie dochodził/ubywał zawodnik. A jest to jakby nie patrzeć dodatkowa robota dla komisza (przypomnę, funkcji nieobowiązkowej). A skoro to takie proste i chcesz komiszowi dorzucić dodatkowej roboty ... ... to równie dobrze możesz przejąć pałeczkę od Rogera i zarządzaj składami, wymianami, itp. w fbx1. Łatwo jest zarządzać cudzym czasem, to może najwyższa pora samemu się wykazać? Tylko nie pisz mi, że nie masz czasu bo w innych ligach pełnisz podobne funkcje. Gówno mnie obchodzi co jest w innych ligach, mnie interesuje fbx1 bo tam gram. Zresztą to tylko 2 minuty roboty dla Ciebie, więc chyba znajdziesz czas, skoro to takie proste, szybkie i przyjemne?
 5. GeDDo

  [FBX] Aktualny Regulamin FBX

  Bulek, ty się ode mnie serdecznie odpierdol. Mam głęboko w dupie czy komuś to skomplikuje obliczenia czy nie, bo ja tego robił nie będę. Od dawien dawna się tym nie zajmuję i zajmować nie będę. Podałem przykład, że takie zmiany mogą komplikować życie komiszom i pewnie skomplikują, bo jeśli jest no-limit, to musisz brać pod uwagę każdą ewentualność, nawet jak ktoś zapragnie mieć 20tu typa. Poza tym, niby to wszystko takie proste, łatwe, 2 minutki roboty ... to dlaczego ostatnio dostawałem zapytania na priv jak zrobić to, a jak tamto, bo nie wychodzi, bo nie działa? No i nie chodzi tu o skomplikowane formuły, tylko o te najprostsze. Sam bulek nawet prosiłeś o przykład funkcji wyszukaj.pionowo, bo coś Tobie nie wychodziło. A jest to prosta funkcja w excelu. Tak na marginesie, skoro dla niektórych wszystko to takie proste, to mam nadzieję, że pomożecie komiszom (jeśli sobie sami nie poradzą) z przebudowaniem formularza ze składami do poprawnego umieszczenia na forum w pierwszym poście? Bo to jest czynność którą muszą zrobić, bez względu czy ta zmiana z no-limit przejdzie czy nie (choć dla mnie to istny cyrk, że rok czasu to za mało na oddanie głosu).
 6. No trudno aby nie bronił, gdybym nie uważał, że jest to lepsze rozwiązanie od obecnego. Gdybym tak nie uważał, to bym nawet nie poruszał tego wątku. A to, że pick Pacers mają wyższy od mojego, a ja na tym straciłem, nie ma znaczenia. Z bardzo prostego powodu, prawo nie działa wstecz, więc nawet gdyby zaczął obowiązywać inny system, to i nic się nie zmieni w obecnej kolejności draftu. A twoja wypowiedź wyraźnie potwierdza, że kompletnie nie rozumiesz idei draftu. On ma wzmacniać drużyny które w całym sezonie są najsłabsze. A Pacers przez większą część sezonu, mieli dużo lepszy. Jeśli w nba zaczyna się nieoficjalne tankownie jednej z ekip, to przecież zachowują bilans na danym moment. Więc ja dążę do tego, aby było podobnie i u nas.
 7. Mój błąd. Zobaczyłem na yahoo, kiedy był pierwszy mecz. 29 września był pierwszy mecz ale preseason. Aczkolwiek wystartowanie ligi w późniejszym terminie (tzn. przed startem sezonu) znacznie zmniejszy granicę błędu meczy branych pod uwagę w obliczeniach. Zadałem sobie trochę trudu - choć i tak raczej nie przekonam osób które nie chcą zostać przekonane - i zrobiłem obliczenia dla fbx1 przy założeniu, że liga wystartowała 13.10.2018. Wszystkie ruchy do tego momentu przypisałem datę 13.10.2018, czyli tak jakby zawodnicy byli 0 dni w drużynie a składy były na dzień 13.10.2018. No i teraz na przykładzie Hardena, sezon trwa 180 dni ... W Bostonie 141 dni - 78,33% czasu - ilość gier branych pod uwagę w obliczeniach 61,1 (ile rozegrał Harden u Ciebie? 61!) W Los Angeles 27 dni - 15,00% czasu - ilość gier branych pod uwagę w obliczeniach 11,7 (12, tyle spotkań rozegrał Harden w Lakers) W Denver 12 dni - 6,67% czasu - ilość gier branych pod uwagę w obliczeniach 5,2 (4 mecze, tyle spotkań rozegrał Harden w Nuggets) Oczywiście, musiałbym dokładnie sprawdzić czy gdzieś błędu nie zrobiłem (bo robiłem to na szybko). Ale na wielce prawdopodobne, że błędu nie ma. Potrzebujesz dowodu w postaci screenu? filmiku? Czy uwierzysz na słowo? Zresztą możesz sam to policzyć ... Harden był ... w Denver od 13.10.2018 do 25.10.2018 w Celtics od 25.10.2018 do 15.03.2019 w Lakers od 15.03.2019 do 11.04.2019 Kolejność raczej nic się nie zmieniła, jedynie różnice punktowe: PICK TEAM TOTAL 1 DETROIT PISTONS 19267.63 2 PHILADELPHIA 76ERS 19753.96 3 PHOENIX SUNS 19828.31 4 LOS ANGELES CLIPPERS 20540.37 5 MEMPHIS GRIZZLIES 21203.55 6 MIAMI HEAT 21421.90 7 SEATTLE SUPERSONICS 21596.42 8 LOS ANGELES LAKERS 22028.82 9 CHICAGO BULLS 22081.18 10 CLEVELAND CAVALIERS 22129.75 11 NEW YORK KNICKS 22165.38 12 SACRAMENTO KINGS 22687.89 13 DENVER NUGGETS 23070.91 14 INDIANA PACERS 23382.22 15 SAN ANTONIO SPURS 23626.82 16 DALLAS MAVERICKS 23774.56 17 MILWAUKEE BUCKS 24017.64 18 BOSTON CELTICS 25928.37 19 HOUSTON ROCKETS 26893.11 20 ORLANDO MAGIC 27339.08 Nie każdy, tylko ekipy które mają odpowiednich zawodników. No tak, bulek nie walczył i czekał aż mu wpadnie. Już to napisałem, wykorzystywaniem słabości systemu. LOL Jeśli przez 3/4 sezonu grasz sobie składem "X", a później wymieniasz sobie połowę tego składu i wtedy wygląda on jak skład "Y", to nie powinno się kasować tego co miało miejsce do tego momentu. W totalu tak właśnie jest i tam samo powinno być w ustalaniu kolejności draftu. Jaka jest idea draftu? A no taka, aby najsłabsze drużyny w danym sezonie, mogły się wzmocnić i w kolejnym walczyć o wyższe cele. Jeśli ktoś jest na tyle mocny aby walczyć w sezonie w TOP10, a później kilkoma ruchami na FA zgarnia sobie pick np. nr 6, to nie jest to do końca sprawiedliwy system i całkowicie zaprzecza idei samego draftu. No i ja jestem właśnie za tym, aby to ukrócić, a nie dawać na to przyzwolenie.
 8. To dobrze, że w obecnym systemie opieramy się na dokładnych danych ile jaki zawodnik rozegrał spotkań w danej drużynie. Offseason który był brany pod uwagę to nie miesiąc jak niektórzy starają się wmówić innym, a dni. Sezon nba wystartował 29 września. Więc odpalenie ligi na yahoo o kilka dni spokojnie zamyka temat wady o której piszecie. Jeśli ma być łatwiej to tak, masz rację będzie to wada. Jeśli trudniej to wręcz odwrotnie. Odnoszę wrażenie, że większość chce mieć łatwiej. Woli wykorzystywać słabość systemu, byleby tylko na tym mieć jakąś korzyść. A tak to się właśnie odbywa. Można sobie walczyć o wysokie miejsce i skończyć na 7 miejscu w tabeli końcowej i mieć 6 numerek w drafcie tylko dlatego ,że od 13 lutego (gdy pick jest na 17 miejscu) zwolni się odpowiednich zawodników na FA. A taka sytuacja miała miejsce w tym sezonie. Może jakieś konkrety odnośnie tego losowania? Czy tylko tak dla jaj rzucasz pomysł, aby był? Poza tym, co wtedy z tą wadą i brakiem poznania kolejności w trakcie sezonu? W takim wypadku już by to nie była wada? Jakbyś przeczytał dokładnie, to byś zrozumiał, że był to przykład porównujący oba systemy na twoim przykładzie. No rzeczywiście skok o 8 czy 10 pozycji w drafcie, to normalność i nic szokującego. Bulek w sezonie (na początku marca) był posiadaczem picku 1. Więc przykład bardzo dobry, bo o tym, że Pistons wygrali tą walkę nie świadczy skład przed rozpoczęciem sezonu, a ruchy jakie zostały dokonane przez Pistons od 15 marca (na miesiąc do końca sezonu). Poza tym, nie bardzo rozumiem jak można twierdzić, że sytuacja się pogarsza na niekorzyść bulka, szczególnie jeśli patrzy się na punktację obu systemów, gdzie wyraźnie pokazana jest mniejsza różnica punktowa pomiędzy tymi ekipami? Strategią to można nazwać walkę przez cały sezon o np. wysoki pick. Jednak jeśli pod koniec sezonu wywalasz gości, to idziesz na skróty aby wydymać innych wykorzystując słabość systemu. Nie nazwałbym tego strategią. W którym momencie napisałem, że tylko ja bym z tego korzystał? Przecież później i tak nic się nie dzieje. Waivery się kończą, ludzie uzupełnią sobie składy z FA i dalej czekamy na start sezonu. No naprawdę strata ogromna. Szczególnie, że nie jest to miesiąc jak już pisałem. To , że koleś zagrał u Ciebie 61 spotkań, wyraźnie stanowił o sile Twojej drużyny w sezonie, a później w obliczeniach draftu nie jest to uwzględnione. Następnie Harden trafia do innej drużyny, gdzie zagrał w 12 spotkaniach, a obliczeniach branych jest 78. No ale wszystko jest dobrze, bo całe 78 spotkań przydzielone jest ostatniemu posiadaczowi, który miał go raptem ileś tam dni. No ale co tam nowy pomysł ma wadę, bo nie oblicza dokładnie ilość spotkań (choć różnice są mniejsze a niżeli w obecnym systemie). Już pomijam fakt, że przesuwając start ligi o te kilka dni, to granica błędu rozegranych spotkań przez zawodników się zmniejsza. Oczywiście dokładna nigdy nie będzie, chyba, że zaczniesz uwzględniać terminarz ligi. No ale jeśli ktoś woli wykorzystywać słabości systemu dla własnych korzyści, aby mieć okazję z tego skorzystać przy nadarzającej się okazji, to żadne argumenty nie trafią. To tak samo jak było z pickiem Lakers, gdzie twierdziłeś, że mam złe założenia, bo w Twoich założeniach nie spadną tak nisko i że nigdy nie byli w bottom5. Później twierdziłeś, że wiele zależy od Lebrona, bo ten opuści spotkania, więc nie będą w bottom5. A skończyło się tak, że Lebron nie grał w ostatnich meczach, a pick Lakers skończył na 18. Więc szukałeś różnych argumentów, aby tylko wyszło na twoje. Ja sobie zdaję sprawę, że ciężko będzie wymyślić idealny system, który rozwiąże wszystkie problemy. Niemniej uważam, że obecny system ze swoimi wadami, powinien zostać zastąpiony innym, który te wady w jakimś stopniu wyeliminuje. Nie musi to być moja zaprezentowana propozycja, która zdaniem niektórych jest zbyt skomplikowana i nie przelicza dokładnie ilości rozegranych gier. Każdy może przedstawić swoją. Tylko niech to nie będzie rzucenie jakiegoś hasła, bo może się przyjmie.
 9. Nie było potrzeby konsultacji, gdyż założenie jest oczywiste. A jeśli ktoś uważa ... ... to nie bardzo jest o czym rozmawiać! Powiedz to chociażby bulkowi, który poddał się w walce o 1 pick, gdy PG został sprzedany. To jest ta wielka aktywność na koniec sezonu o której piszesz? Gdy bulek i inni złożyli broń? Poza tym, jak to ma być zaletą jeśli ktoś w ostatnim dniu (baa w ostatnich minutach) może zrobić wymianę i/lub wyjebać kilku graczy na FA i podskoczyć w drafcie o kilka miejsc (nawet na 1)? Czy jakbyś w takich okolicznościach stracił w ostatnich chwili nr 1 draftu i potencjalnego superstara, to nadal byś uważał, że "manipulacja pickiem" jest zaletą? Nie przeraża, bo jeśli twierdzisz, że ... ... to niewiele osób będzie wiedziało jaki ma pick i czy jakiś deal, ruch czegoś nie zmieni w układzie jego picku? Więc o jakim braku aktywności mówimy? Jeśli nikt nie wie, bo nie policzy kolejności, to dużo ciekawiej będzie i w trakcie sezonu i po sezonie, gdy każdy będzie czekał na ogłoszenie kolejności. Gram w to od dobrych kilku lat i jeszcze nie widziałem aby coś zmieniali większego. Raczej są to kosmetyczne zmiany, więc twierdzenie, że nikt nie będzie w stanie tego zrobić, jest lekko wyolbrzymione. Jeśli udało się to zrobić raz, to dlaczego nie byłbym w stanie nanieść odpowiednich poprawek? Różnica polega tylko na tym, że czas oczekiwania na końcowy wynik, może się wydłużyć. Brałem pod uwagę start naszej ligi z prostych względów. Składy są zapisane na yahoo oraz każde kolejne transakcje również są na yahoo. Wszystko możesz sprawdzić na koniec sezonu. W momencie startu ligi nba, nie wiesz jakie są składy i trzeba by było dokładnie analizować ewentualne ruchy. Poza tym, taki problem rozwiązuje się bardzo prosto. Można wstrzymać się z wystartowaniem ligi na yahoo i odpalić ją na kilka dni przed startem sezonu nba. Zmniejszasz ten dystans miesiąca do kilku dni. Nic się nie rzuca. Chyba, że ktoś szuka dziury w całym. Owszem, rozważałem aby brać te dane z team logów. Jednak wtedy osoby walczące o wysoki pick zaczną specjalnie nie wystawiać zawodników i wracamy do punktu wyjścia. Wyraźnie napisałem, że są to przybliżone ilości rozegranych gier a nie dokładne. Nie patrzysz w kalendarz, tak samo jak przy obecnym systemie nie patrzysz gdy ktoś ostatniego dnia pozyskuje takiego hardena i jego pick spada o dobrych kilka miejsc. Dla Ciebie nie ma problemu gdy po sprzedaży Hardena do obliczeń bierzesz jego 0 meczy. Natomiast bardzo razi ciebie w oczy, gdy zamiast 61 jakie rozegrał w obliczeniach ujęte jest 51.9. Brawo Ty!
 10. Witam, Zmieniło się nieco forum, to może zmienimy też trochę system obliczania kolejności draftu w fbx? Aczkolwiek uprzedzam, krótko nie będzie Po kilku latach od wprowadzania obecnego systemu obliczania kolejności draftu myślę, że nadszedł czas nad rozważeniem zmiany tego systemu na inny - moim zdaniem lepszy. Oczywiście każdy system ma swoje wady i zalety. Tym samym wiadomym było, że największą wadą obecnego systemu będzie manipulacja własnym pickiem na koniec sezonu czy też po jego sprzedaży. Natomiast do zalet zaliczyć można brak kontroli komiszów czy GM wystawia na aktywne sloty najlepszych zawodników czy nie oraz wzięcie pod uwagę do obliczeń tylko najlepszych zawodników. Myślę, że zaletą jest też czas jaki należy poświęcić na wykonanie obliczeń. Wprawdzie w momencie wprowadzania tego systemu wydawało się, że sporo czasu będzie to zajmowało. Aczkolwiek nie wiem jak innym, ale mi na dzień dzisiejszy zajmuje to max 3 minuty, gdyż na yahoo wszystkie dane są w jednym miejscu, co znacznie ułatwia pracę. Tyle o obecnym systemie. Teraz pora na przedstawienie nowego pomysłu. Otóż część założeń nadal pozostaje, więc zalety wyżej przedstawione pozostaną. Jednak szukałem rozwiązań nad wyeliminowaniem również wad i myślę, że się udało. Mianowicie chodzi o to, że do obliczeń bralibyśmy pod uwagę wszystkich zawodników którzy przewinęli się przez daną drużynę w sezonie, nawet tych co byli i z czasem zostali sprzedani/zwolnieni. W takim przypadku pozbędziemy się manipulacji wyborami w drafcie w drugiej części sezonu. Jaka jest wada tego systemu? Moim zdaniem tylko jedna ... trzeba trochę tych obliczeń wykonać, aby uzyskać końcową kolejność. Jednak takie obliczenia wykonywane są raz na rok, więc chyba nie jest to problem nawet jeśli trzeba by było korzystać z kartki papieru i liczydła. Szczególnie, że w momencie zakończenia sezonu i tak do września mamy „martwą” część sezonu. Tak więc, jest czas aby tego dokonać. Oto czynności jakie musielibyśmy wykonać do ustalenia kolejności draftu: W pierwszej kolejności trzeba dokonać obliczeń średnich zawodników uzyskanych w sezonie oraz zapisanie ilości rozegranych gier. W przypadku tego systemu potrzebujemy średnie wszystkich graczy, wcześniej wystarczyło tylko tych co są w składach. Jednakże te czynności i tak są wykonywane po sezonie zasadniczym w celu wyliczenia salary. Oczywiście tak jak to było do tej pory, bazujemy na realnych średnich uzyskanych w sezonie przy założeniu, że minimalna średnia to 15.00 fp. Następnie trzeba przeanalizować wszystkie transakcje jakie zostały dokonane przez wszystkie drużyny od początku sezonu do jego zakończenia. To jest nowość i niewątpliwie najbardziej czasochłonne zdanie. Jednak konieczne w realizacji. Dalej potrzebujemy składy wszystkich drużyn na moment rozpoczęcia sezonu. Oczywiście składy są dostępne na yahoo. Za pierwszy dzień sezonu przyjmuje się dzień w którym komisarz wystartuje ligę na yahoo (czyli 3 dni przed pierwszymi waiverami). Ostatni, to dzień w którym kończymy sezon. Teraz to już z górki, czyli przeliczamy każdego zawodnika ile dni przebywał w danej drużynie i na podstawie tych dni obliczamy w procentach czas spędzony w danej ekipie, w celu obliczenia ilości gier jakie potencjalnie mógł w tym czasie rozegrać. Oczywiście, nie będzie to dokładne odwzorowanie (aby było dokładnie trzeba by było sprawdzać terminarz każdej drużyny, czyli za dużo roboty) lecz przybliżone. Te potencjalne mecze posłużą dalej do obliczeń. Na koniec czynności które już znacie, czyli sortujemy zawodników od najlepszego pod względem średniej i przeliczamy biorąc pod uwagę ilość spotkań zawodnika jakie potencjalnie mogli rozegrać w danej drużynie (wcześniej braliśmy ilość gier z całego sezonu). Obliczenia te nie są zaokrąglane w żaden sposób. Chodzi o to, aby suma tych wszystkich spotkań dała ilość gier jaką rozegrał zawodnik w całym sezonie. Ilość rozegranych slotów się nie zmienia, czyli do obliczeń bierzemy tylko najlepszych zawodników tj. 492 (82 mecze x 6 zawodników). W ten sposób każda ekipa uzyska punkty tzw. total, a najsłabsi w tej punktacji będą wybierać jako pierwsi. Co uzyskujemy dzięki temu systemowi? Otóż, jeśli ktoś przez 3/4 sezonu trzyma w składzie zawodnika „X” i zastąpi go zawodnikiem „Y” (bez znaczenia czy gorszym czy lepszym), to do końcowych obliczeń tej drużyny brany pod uwagę będzie zarówno zawodnik „X” i „Y” (przy założeniu, że obaj będą mieli odpowiednio wysoką średnią). Różnica polegać będzie jedynie na tym, że ilość gier jaką będziemy brali do obliczeń zawodnika „X” wynosić będzie 75% jaką rozegrał w całym sezonie, natomiast w przypadku zawodnika „Y” ta liczba będzie wynosiła 25% jego gier w sezonie. Teraz na przykładzie: James Harden rozegrał w tym sezonie 78 spotkań uzyskując średnią 81.90fp (6388.20 total). W sezonie 2018-2019 w fbx#1 występował kolejno: w Denver Nuggets od 11.09.2018 do 25.10.2019, czyli 44 dni (20,75% czasu w sezonie) w Boston Celtics od 25.10.2018 do 15.03.2019, czyli 141 dni (66.51% czasu) w Los Angeles Lakers od 15.03.2019 do 11.04.2019, czyli 27 dni (12,74% czasu) Suma tych wszystkich dni, daje nam 212 czyli 100% czasu z całego sezonu. To natomiast daje nam do obliczeń dla poszczególnych ekip następujące punkty: dla Denver Nuggets: (78 x 20,75%)= 16.2 mecze x 81.90 fp = 1325.85 total dla Boston Celtics: (78 x 66,51%)= 51.9 mecze x 81.90 fp = 4248.76 total dla Los Angeles Lakers: (78 x 12,74%)= 9.9 mecze x 81.90 fp = 813.59 total Czyli jak widać, każdy zawodnik jaki przewinie się przez ekipę, może być brany do obliczeń (jeśli jego średnia będzie odpowiednio wysoka). W przypadku J.Hardena, brany jest pod uwagę w trzech drużynach, natomiast suma wszystkich spotkań i punktów daje taką jaką rozegrał i zdobył w całym sezonie. Jest to więc duża zaleta, bo o tym kto w jakiej ilości będzie brany pod uwagę, będzie decydował moment w którym zostanie pozyskany/sprzedany. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy pod koniec sezonu ktoś postanowi zwolnić jakiegoś typka aby zyskać w drafcie. Ewentualnie pod koniec sezonu (nie posiadając własnego picku) ktoś pozyska w promocyjnej cenie jakąś gwiazdę. W ten sposób pick nie straci sporo na wartości zaraz po wymianie. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że jeśli taki Harden będzie miał kontuzję przez pierwsze 20% sezonu, to realnie nie dostarcza punktów ekipie Nuggets w walce o mistrzostwo. Więc dlaczego przez te 20% sezonu ma punktować w obliczeniach draftu w ekipie Nuggets jeśli został sprzedany? Powód jest bardzo prosty, nie jesteśmy w stanie uwzględnić w obliczeniach kto w jakim okresie miał kontuzję. Tym samym zawodnik musi rozkładać się na wszystkie drużyny przez które się przewijał w sezonie. Niemniej, w przypadku kontuzji rozegra on mniej spotkań w sezonie. No a tym samym ilość spotkań brana pod uwagę w obliczeniach na poszczególne drużyny będzie mniejsza, więc i punkty będą mniejsze. Poza tym, w obecnym systemie jego punktacja w całości przechodzi na ostatniego posiadacza, więc to też nie jest do końca sprawiedliwe. A powiedziałbym nawet, że bardziej niesprawiedliwe od nowego przeliczenia jego gier. Oba systemy szczegółowo możemy przeanalizować na przykładzie tegorocznych danych ligi fbx1. Pod poniższym linkiem znajdziecie kolejność która obowiązuje, liczona obecnie obowiązującym systemem oraz szczegółowo jak to wygląda dla każdej drużyny. A teraz kolejność liczona według nowego systemu. Bardziej szczegółowe obliczenia znajdziecie niżej na filmiku. Liga wystartowała 11.09.2018 roku (wtedy komisarz odpalił ligę na yahoo), natomiast zakończyła się 11.04.2019 roku. To daje 212 dni sezonu i te dni bierzemy pod uwagę przy obliczaniu aktywności zawodników w drużynie. Kolejność jest następująca: PICK TEAM TOTAL 1 DETROIT PISTONS 19333.34 2 PHILADELPHIA 76ERS 19633.71 3 PHOENIX SUNS 19971.41 4 LOS ANGELES CLIPPERS 20902.59 5 MEMPHIS GRIZZLIES 21184.74 6 MIAMI HEAT 21445.58 7 SEATTLE SUPERSONICS 21729.20 8 LOS ANGELES LAKERS 22060.52 9 NEW YORK KNICKS 22085.34 10 CLEVELAND CAVALIERS 22110.44 11 CHICAGO BULLS 22171.99 12 SACRAMENTO KINGS 22636.57 13 DENVER NUGGETS 22950.92 14 INDIANA PACERS 23305.31 15 SAN ANTONIO SPURS 23595.65 16 DALLAS MAVERICKS 23721.31 17 MILWAUKEE BUCKS 23973.23 18 BOSTON CELTICS 25859.61 19 HOUSTON ROCKETS 26768.86 20 ORLANDO MAGIC 27097.30 Czyli analizując wyniki: Przy nowym systemie ruchy jakie wykonał GM Lakers, nie rzutują tak mocno na jego picku. Czyli wartość picku w momencie sprzedaży nie spada jakoś drastycznie po kolejnych wymianach. A tak było w przypadku Lakers, gdy do Lebrona doszedł najpierw Harden, a później inni. Różnica między systemami to aż 10 miejsc! Uważam, że przy tym systemie gdy pozyskuje się w drugiej części sezonu jakiś pick, to łatwiej jest oszacować jego wartość. Drużyna Pacers wywalając na koniec sezonu zawodników, nadal pozostawałaby w drugiej dziesiątce w drafcie. Czyli unikniemy manipulacji na koniec sezonu, aby polepszyć swój pick. W przypadku tej drużyny różnica między systemami wynosi 8 miejsc! GM 76ers bardzo szybko w sezonie podjął decyzję o tankowaniu. Dzięki temu też miałby większe szanse na wyższy pick kosztem takich Suns, którzy w późniejszym czasie zdecydowali się obrać ten sam kierunek. Nie byłoby też takiej różnicy pomiędzy pierwszym pickiem a kolejnymi w fbx1. Można powiedzieć, że decyzja o sprzedaży P.Georgea zdecydowała, że Pistons byli nie do przeskoczenia i inni się poddali. Natomiast w nowym systemie nadal mieliby szansę, tylko musieliby odpowiednio szybko zareagować. Jaka jest wada tego nowego systemu? Moim zdaniem tylko jedna, czyli czas jaki należy poświęcić aby dokonać obliczeń (choć mi zajmuje to niecałe 14 minut, no ale innym może trochę dłużej ;)). Bądź co bądź, potrzebne są wszystkie transakcje jakie wykonała każda drużyna w sezonie (od momentu wystartowania ligi na yahoo do jej zakończenia) i przeliczenie ilości dni jaką przebywa każdy zawodnik w drużynie. Jednak uważam, że warto. Unikniemy manipulacji pickami w drugiej części sezonu. A jeśli ktoś zdecyduje się walczyć o wysoki pick, to im szybciej podejmie taką decyzję tym lepiej dla jego picku. Im później, tym szanse będą mniejsze. Natomiast reakcja na koniec sezonu, w zasadzie niewiele zmieni. Poza tym, w drugiej połowie sezonu łatwiej jest wycenić wartość takiego picku i mamy pewność, że nie spadnie o np. 10 miejsc. Unikniemy też sytuacji, gdy ktoś zajmuje wysokie miejsce z dużą przewagą i na koniec (posiadając własny wybór w drafcie) wywala kilku wiekowych graczy (i tak musi przecież jakoś zejść z salary), dzięki czemu znacznie przeskoczy w drafcie rookie. Powyższa wada (czas na dokonanie obliczeń), niekoniecznie musi mieć miejsce. Poniżej na filmiku wideo pokazuję krok po kroku jak obliczam kolejność draftu tym nowym sposobem od A do Z. Filmik jest bez cięcia i pokazuje wszystkie obliczenia. Więc łatwo sprawdzić, ile czasu potrzeba (choć wiadomo, że zależy to od prędkości komputera, a mój szybki nie jest). Jeśli interesuje kogoś szczegółowe wyliczenie wybranej drużyny, może zatrzymać sobie filmik w odpowiednim momencie i porównać z obliczeniami przy obecnym systemie podanymi wyżej. Ten arkusz wprawdzie eliminuje wadę tego systemu, czyli czas jaki potrzeba poświęcić na dokonanie obliczeń. Jednak ma też minus. Mianowicie, jeśli yahoo coś zmieni w układzie strony, to trzeba będzie arkusz przerobić, aby działał poprawnie. A to może nie być takie łatwe, bo trochę czasu potrzebowałem aby poprawnie wczytywać wszystkie transakcje. Tutaj jest najwięcej babrania, bo wiele jest różnych zależnych w różny sposób przedstawiane na stronie. Aczkolwiek obecnie działa poprawnie, bo sprawdziłem na wszystkich trzech ligach. Na potrzeby tego systemu stworzyłem też nową funkcję w excelu, która oblicza ilość dni danego zawodnika w drużynie (nawet jeśli był zwalniany i podpisywany kilka razy). Potrzeba jedynie dat pozyskania i zwolnienia posortowanych malejąco. Dla porównania poniżej podaję jeszcze kolejność draftu ligi fbx2 oraz fbx3 według nowego systemu. Myślę, że uczestnikom innych lig łatwiej będzie porównać oba systemy patrząc przez pryzmat własnej ligi. Szczegółowe obliczenia dla każdej drużyny na powyższym filmiku. Liga fbx2 zaczyna się od 14:54, natomiast liga fbx3 zaczyna się od 15:48. Obliczenia obecnego systemu i zakończonego sezonu, musicie szukać w swoich zakończonych ligach. W przypadku ligi fbx2 nie wiem kiedy dokładnie komisarz wystartował ligę na yahoo, bo pierwsze waivery miały miejsce 17.09.2018. Natomiast komisarz w dniu 9.09.2018 zwalniał i dodawał zawodników do drużyn, co jest zapisane w transakcjach. Przyjąłem jednak dzień 14.09.2018 jako pierwszy dzień sezonu. Generalnie jeśli liga nie wystartowała, to komisarz chyba dowolnie może przydzielać zawodników do drużyn i te operacje nie są umieszczane w dziale transakcji. Tak mi się wydaje. Tak czy inaczej biorąc pod uwagę podane daty wyszło, że sezon w tej lidze trwał 209 dni. Kolejność jest następująca: PICK TEAM TOTAL 1 SAN ANTONIO SPURS 16674.82 2 CHICAGO BULLS 18167.72 3 MINNESOTA T-WOLVES 19501.67 4 MILWAUKEE BUCKS 19798.81 5 DALLAS MAVERICKS 20456.92 6 MIAMI HEAT 21157.50 7 ATLANTA HAWKS 21217.59 8 PHOENIX SUNS 22396.58 9 LOS ANGELES LAKERS 22774.28 10 PORTLAND TRAILBLAZER 22904.84 11 SACRAMENTO KINGS 23357.49 12 TORONTO RAPTORS 23397.13 13 DENVER NUGGETS 23697.68 14 GOLDEN STATE WARRIOR 24361.85 15 OKLAHOMA CITY 24921.89 16 NEW YORK KNICKS 25049.58 17 PHILADELPHIA 76ERS 25298.25 18 CLEVELAND CAVALIERS 25469.37 19 OKLAHOMA CITY 26094.95 20 HOUSTON ROCKETS 26433.85 Natomiast liga fbx3 pierwsze waivery miała 2.10.2018, więc start ligi musiał nastąpić w dniu 29.09.2018 roku. To daje 194 dni sezonu regularnego. Kolejność jest następująca: PICK TEAM TOTAL 1 SACRAMENTO KINGS 18336.10 2 PHILADELPHIA 76ERS 18516.76 3 INDIANA PACERS 18680.78 4 PORTLAND TRAILBLAZER 20541.09 5 ORLANDO MAGIC 20639.73 6 PHOENIX SUNS 20784.89 7 NEW YORK KNICKS 21541.70 8 MILWAUKEE BUCKS 21683.62 9 CHARLOTTE BOBCATS 22078.34 10 HOUSTON ROCKETS 22092.64 11 NEW YORK KNICKS 22394.69 12 BOSTON CELTICS 22798.45 13 ATLANTA HAWKS 23140.15 14 DETROIT PISTONS 24292.46 15 MEMPHIS GRIZZLIES 24321.70 16 MIAMI HEAT 25410.59 17 LOS ANGELES GALAXY 25473.15 18 SAN ANTONIO SPURS 26024.17 19 NEW ORLEANS PELICANS 27637.25 20 MINNESOTA T-WOLVES 27995.82 Tyle ode mnie. Teraz czas na was. Słucham waszych za i przeciw. Ewentualnie czekam na pytania, jeśli takowe macie. Mile widziane również pomysły, bo może można tą metodę jeszcze jakoś rozwinąć/udoskonalić. A jeśli nie macie pomysłów, pytań, itp., to po prostu możecie wyrazić swoje zdanie który system jest lepszy waszym zdaniem. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
 11. GeDDo

  [FBX] FBX#3 - Sezon 2018/19

  Czy wasza liga w ustawieniach jest widoczna publicznie? Jeśli tak, to czy mógłby mi ktoś podać linka do niej ewentualnie podać ID ligi? Chciałbym coś sprawdzić.
 12. Oczywiście, jest to jakieś rozwiązanie, ale nie każdemu może ono odpowiadać. Ja osobiście wolę mieć wszystko w jednym miejscu i nie rozbijać na season i offseason. No ale na szczęście, ja już tego nie liczę i liczyć nie będę. Więc mnie ten problem nie będzie dotyczył To zależy kto jaką wiedzą excelowską dysponuje.
 13. Oczywiście, że nie będzie to tylko dopisanie kolejnych nazwisk. Przynajmniej nie w tej wersji która posiada Roger (zakładam, że w innych które posiadają komisze, również nie). Aby móc podpisać 14tego i kolejnego zawodnika, trzeba zrobić miejsce (drużyny w dywizjach, znajdują się jedna pod drugą). Ile tego miejsca? A skąd komisz ma to wiedzieć? Jeśli będzie nolimit to może być i 20tu. Oczywiście można dodać kolejne wiersze i miejsce się zwolni, ale jeśli formuły nie są odpowiednio poblokowane, to może być bardzo ciekawie. Już pomijam fakt, że po takich zamianach składy będą bardziej rozrzucone w arkuszu, więc za każdym razem gdy będą aktualizowane składy, będzie trzeba scrollować obraz. To też nie jest wygodne jak masz wiele transakcji do sprawdzenia.
 14. Gdyby taki temat i ankietę pod głosowanie poddał jeden z komiszów, który ma przygotowane skrypty na 13 zawodników w składzie, to Twoje pretensje wiLQ mogłyby być uzasadnione. Natomiast ankietę założyła inna osoba, która pewnie nawet nie ma pojęcia jak wygląda taki skrypt. Więc nie wzięła pod uwagę faktu, że komisze będą zmuszeni poświęcić czas aby takowy skrypt przerobić, albo w najgorszym wypadku zbudować go od nowa. Pomijam już fakt, że Roger bazuje na skrypcie którego nie tworzył i nawet nie wiem czy jest w stanie go przerobić (jeśli co roku ręcznie wklepywał nowe salary wszystkim zawodnikom, to pewnie nie jest w stanie ) Więc następnym razem, zanim ktokolwiek podda jakąś zmianę pod głosowanie, niech zaczerpnie języka u komiszy, czy mocno taka zmiana ułatwi/utrudni im pracę. Ewentualnie dwa razy przemyśli swój pomysł.
 15. GeDDo

  [FBX] FBX#1 - Deklaracje

  Wcześniej było tak, że pierwsza osoba z listy wybierała sobie team. Czyli jeśli nic się nie zmieniło, to sam sobie wybierzesz ekipę którą będziesz chciał prowadzić.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...